«شهر» پدیده‌ای عمومی و متعلق به ساکنانش است، بنابراین سرمایه‌گذاری در آن هم شکلی عمومی دارد و چون شهر آریانا جزء برنامه‌های دولتی و حکومتی نیست به سرمایه‌گذاری خصوصی نیاز دارد.
افرادی که هر کدام به نحوی در این پروژه مشارکت دارند، به چند دسته تقسیم می‌شوند :۱٫ محققان و کارکنان ۲٫ پیش‌خرید‌کنندگان ۳٫ خریداران
دسته‌ی اول با کار و تحقیق خود ارزش‌هایی خلق می‌کنند و به میزان تلاش‌شان، براساس «متر مربع»، در همان فاز سهیم می‌شوند که در زمان ساخت پروژه امکان تبدیلِ هر سهم به خانه و یا فروش آن وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود که ده درصد از کل شهر متعلق به این دسته باشد.
دسته‌ی دوم کسانی هستند که از زمان شروع پیش‌خرید تا قبل از پایان تحقیقات متر‌هایی را با کمترین قیمت می‌خرند تا هزینه‌های نیازمند به سرمایه‌ی نقدی مانند: هزینه‌های خرید زمین، نرم‌افزارهای مورد نیاز (مانند طراحی، خودرو و محاسبات ترافیکی)، مجوزهای اجرایی و نظایر این‌ها تأمین شود، حدوداً ده درصد از کل شهر هم متعلق به این دسته است.
دسته‌ی سوم هم زمانی دست‌به‌کار خرید می‌شوند که شهر آماده‌ی ساختن شده و با خرید واحد در هر متراژی و ابعادی، واحدشان به شکل دلخواه، در کوتاه‌ترین زمان، ساخته می‌شود. البته قیمت هر واحد در هنگام فروش براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و بخشی از مبلغ دریافتی، که «به عنوان سود شناسایی می‌شود» صَرف تحقیقات فاز بعدی می‌شود.
مثلاً اگر قرار باشد فاز اول صد هزار متر مربع باشد، ده هزار مترمربع از پیش برای دسته اول در نظر گرفته شده و ده هزار متر پیش‌فروش می‌شود. هشتاد هزار مترمربع باقی‌مانده بعد از پایان تحقیقات فروخته خواهد شد.
اگر هزینه‌ی ساخت هر واحد متری پانصد دلار باشد و قیمت نهایی متری هزار دلار:
۱٫ ارزش ده هزار متر مربع که به کارکنان اختصاص داده می‌شود چیزی در حدود ده میلیون دلار می‌شود.
۲٫ پیش‌فروش با ارزش پنج میلیون دلار به انجام می‌رسد اما در هنگام تحویل ارزش آن به ده میلیون دلار می‌رسد.
۳٫ فروش سایر واحدها هم هشتاد میلیون دلار درآمدزایی می‌کند و چهل میلیون دلار سود حاصل‌شده صَرف تحقیقات فاز بعدی می‌شود.

نحوه خرید

در مرحله پیش‌فروش، امکان خرید فقط با معرفی امکان‌پذیر است. افرادی که در دسته اول (محققان و کارکنان) هستند می‌توانند یک خریدار با سقف خرید ۲۵۰ متر معرفی کنند.